Blog

Yatak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

yatak-bakimi-nasil-yapilmalidir-suvay-alez

Ömrümüzün büyük bir zamanının geçtiği yataklarımıza iyi bakmak, yataklarımızdan uzun yıllar yararlanmamızı sağlarken yatak bakımının püf noktalarını öğrenmek daha sağlıklı bir uyku ortamı oluşturmanıza yardımcı olmaktadır. SUVAY olarak sizlere verecğimiz ip uçları sayesinde yatağınızın ömrünü uzatabilir ve sağlıklı bir yatağa sahip olabilirsiniz.

Yatağınıza Uygun Bir Destek Şart

Satın almış olduğunuz yatağınızın zamanla sarkmasını engellemek için uygun bir şekilde desteklenmesi şarttır. Bunu yatağınıza uyumlu bir yatak bazası ile sağlayabilirsiniz.

Sıvı Geçirmez Alez Kullanın

Yatağınıza dökülen sıvılar, yatağın kumaşını ve içindeki maddeleri olumsuz etkilediğinden dolayı sıvı geçirmez alez kullanın. Yatağıza dökülen sıvılar yatağın iç kısmında çökmeye neden olurken aynı zamanda yatağın ezilip şeklini kaybetmesine ayrıca kötü kokular oluşmasına neden olur. Buda sizleri rahatsız edecektir. Yatağınız visco malzeme kullanılarak üretilmiş ise bu durum daha da çok önem arzetmektedir. Çünkü visco malzemeler sıvıya dayanıklı değildir.  Yatağınızı uzun yıllar kullanmak ve bakteri oluşumuna engel olmak için muhakkak sıvı geçirmez alez kullanmalısınız.  Sıvıya dayanıklı yatak koruyucu alezler, yatağınızın hem temiz hem de sağlıklı kalmasını sağlar. Yatak koruyucu alez seçimi yaparken nefes alan malzemeden yapıldığına dikkat etmeniz yatağınız için daha faydalı olacaktır.

Vakumlu bir süpürge ile yatağınızı temizleyin

Yatak temizliğini düzenli olarak gerçekleştirmek toz ve alerjenlerin yatağınıza yerleşmesine engel olduğundan yatağınızın ömrünü uzatmak ve sağlığınız için olmazsa olmazların başında gelmektedir. Evinizi düzenli olarak temizleyen kadınların yataklarınıda düzenli olarak süpürge ile temizleme alışkanlığı kazanması bu konuda önemlidir. Sıvı dökülmesi yada yatakta herhangi bir lekeyi nasıl temizleyeceğinizi bilmekte önemlidir. Yatağınızı temizlerken çok fazla sıvı temizleyici  ve su kullanmamak gereklidir. Çünkü yukarda bahsettiğimiz gibi yataklar bir kedi misali suyu ve sıvıyı pek sevmezler. Çok zorlandığınız durumlarda sıcak su ve güçlü olmayan deterjanlarla yada beyaz sabunla yatağınızı temizleyiniz. Burada da dikkat etmeniz gereken nokta yatağın tam kuruduğuna emin olmadan üstüne çarşaf serilmemesidir. Yatağınıza sıvı temasını su ve sıvı geçirmez yatak koruyucu alez kullanarak önleyebilirsiniz.

Yatağınızı Düzenli Olarak Ters Çevirin

Yatağınız vücut ağırlığınız ve yatma alışlkanlığınıza göre zamanla bir eğim alır. Yatağınızı düzenli olarak ters çevirmeniz bu eğimi eşitleyebilmenizi sağlar. Bu süreyi siz belirleyebilirsiniz. Ancak 2-3 ayda bir çevirmenizi tavsiye ederiz. Bunu yaparken bir seferinde ayak ucunuza gelen kısmı baş kısmına bir diğer seferinde ise yatağın alt tarafını üst tarafa gelecek şekilde çevirin. Bunu düzenli olarak yaptığınız takdirde yataklarınızı daha uzun yıllar kullanabilirsiniz. Böylece yıl içinde yatağınızın tam 1 tur rotasyonunu sağlar ve maruz kaldığı ağırlığın dağılım dengesini korumuş olursunuz. Yataklar ağır oldukları için bu işlemi birilerinin yardımıyla yapmanızı öneririz.

Yatağı Taşırken Katlamayın

Ev taşınmalarında yada oda değişimlerinde yatakları katlamadan taşımaya dikkat edin. Yatakların katlaması yatakların özelliklerinin kaybolmasına ve garantilerinin geçersiz olmasına neden olabilir. Bu nedenle yatakları taşırken katlanmadan taşınmasına özen gösterin.

Garanti Belgesini İnceleyin

Yatak garantilerinin çoğu, garanti belgesinde açıkça listelenen üretim hatalarını kapsamaktadır. Yatağınızın bakımını aksatmak bazı hasarlara neden olabilir. Bu da yatağınızın konforunu olumsuz etkiler ve bu hasarlar genelde garanti kapsamında değildir. Yeni bir yatak, daha iyi bir gece uykusunun en önemli öğesidir. Yüksek düzeyde uyku konforunu yıllarca deneyimlemek ve uykunuza yaptığınız yatırımı korumak için garanti belgenizdeki uyarıları okuyup buna göre hareket etmeniz yeterli olacaktır.